slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

76. rocznica bitwy w Lesie Stockim – 24.05.1945. – 30.05.2021.

Dn. 24.05.1945 r. we wsi Las Stocki, niedaleko Klementowic doszło do jednej z największych bitew, stoczonych przez Żołnierzy Powstania Antykomunistycznego 1944 – 1963 z okupacyjnymi wojskami NKWD, KBW, UB i MO, które dysponowały ponad trzykrotną przewagą w liczbie ok. 700 żołnierzy, wyposażonymi w trzy samochody pancerne, dwa transportery i tankietkę.

Podczas bitwy w zasadzce zlikwidowane zostało sześcioosobowe dowództwo sowieckie. Zginęli m.in. Henryk Deresiewicz, naczelnik Wydziału do Walki z Bandytyzmem WUBP Lublin oraz Aleksander Ligęza, zastępca szefa PUBP Puławy. Polskim wojskiem dowodził ppor.  Marian Bernaciak „Orlik”, uczestnik wojny obronnej 1939 r., który zbiegł z transportu zorganizowanego  przez Sowietów do obozu w Kozielsku. Ten bohaterski dowódca ZWZ – AK – WiN Inspektoratu Puławy zginął w walce z komunistami  dn. 24.06.1946 r.

W hołdzie pamięci poległych przedstawiciele środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK – WiN Koło Puławy, w tym przedstawiciele I LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem kryjącym prochy uczestników bitwy w Lesie Stockim, a także udali się do miejsca pochówku Józefa Jeżewskiego ps. „Szczyt”, poległego w końcowej fazie bitwy.

Światowy Związek Żołnierzy AK – WiN Koło Puławy zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, która odbędzie się w dn. 20.06.2021 r. od godz. 12.00 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym.

Tomasz Kraszewski