slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

Ahoj czeska przygodo!

Trzydniowa wycieczka do Pragi klas 1a i 1g

Mamy ogromną przyjemność podzielić się wrażeniami z trzydniowej wycieczki do stolicy Republiki Czeskiej, nie bez powodu nazywanej „Złotą Pragą”.

22 maja klasy 1a i 1 g wyruszyły w niezapomnianą podróż. Pragę, stolicę Czech, poznaliśmy jako miejsce wielowiekowej historii, bogatej kultury, pięknych widoków i sympatycznych ludzi.

Zwiedzanie stolicy nad Wełtawą rozpoczęliśmy z panią przewodnik, która jest Polką, od trzydziestu lat  mieszkającą w Czechach. Opowiadała nam z pasją o historii Pragi i jej zabytkach. Spacerując po malowniczych uliczkach Hradczan i Małej Strany, podziwialiśmy gotycką architekturę, urokliwe place i kolorowe kamienice. Zwiedziliśmy Zamek Praski. Niezapomnianym przeżyciem było również wejście do katedry Św. Wita, gdzie zachwycaliśmy się majestatyczną architekturą i wspaniałymi witrażami. Nie mogliśmy opuścić wzgórza zamkowego bez odwiedzenia słynnej Złotej Uliczki. Malutkie, kolorowe domki mają niepowtarzalny urok i tajemniczą historią.

Trzeciego dnia piękno Pragi odkrywał przed nami pan Michał – przewodnik, który jest Czechem bardzo dobrze mówiącym po polsku. Razem spacerowaliśmy po moście Karola i doszliśmy do placu Wacława. Będąc na rynku staromiejskim, mogliśmy zobaczyć  praski zegar astronomiczny, który jest przykładem techniki średniowiecznej do dziś budzącej zainteresowanie. Następnie udaliśmy się  na Małą Stranę, zachwycając się przepięknym widokiem na całe miasto. Nad Wełtawą czekał na nas autobus, gdyż wycieczka powoli kończyła się i musieliśmy wracać do Polski.

Na pewno nigdy nie zapomnimy tej  wycieczki, na którą  pojechaliśmy tego roku, a wspomnienia będą ożywać dzięki zdjęciom robionym przez pana Bartka Grudnia.
Chcielibyśmy podziękować naszym nauczycielom, którzy zorganizowali ten wyjazd i sprawili, że mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile. Dziękujemy naszym opiekunom za to, że dbali o nas nie tylko w dzień, ale nawet w nocy. Dziękujemy także naszym rodzicom, którzy wsparli nas i umożliwili udział w tym wyjątkowym wyjeździe.

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce!

Dominika Wileńska
Gabriel Szczepaniak z klasy 1g