slider
slider
slider
slider

Czas podsumowań

 "Literatura jest luksusem, fikcja zaś konieczncią" (Gilbert Keith Chesterton)

W piątek 13 kwietnia nastąpiło podsumowanie i oficjalne zamknięcie III Festiwalu Literackiego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Radość czytania - podróż do świata refleksji, emocji, inspiracji…”. Miniony tydzień przyniósł wiele wrażeń i nowe doświadczenia jego uczestnikom. Był to niezapomniany czas.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym poezji Zbigniewa Herberta, w warsztatach Uwolnić słowa, warsztatach ilustratora książek i kaligrafii, a także w lekcji czytania. Nie obyło się również bez spotkań autorskich z Panią Moniką Piątkowską, Panem Krzysztofem Gryko i Bartłomiejem Grudniem. Zainteresowanie wzbudziła również kawiarnia literacka, w której uczniowie naszej szkoły mogli podzielić się z innymi swoją pasją. Podczas zamknięcia Festiwalu organizatorki stwierdziły, że idea bookcrossingu w szkole będzie trwała nadal.

Festiwalowi towarzyszyły również inne wydarzenia. Został zorganizowany konkurs zainspirowany prozą Witolda Gombrowicza na najbardziej „Miniastą klasę", który wygrała klasa Ii.

Konkurs słowotwórczy na polski odpowiednik słowa „bookcrossing” wygrała Pani Katarzyna Dytkowska za słowo „bibliopółka”. Jak mówi sama zwyciężczyni, konkurs był świetnym sposobem zwrócenia uwagi na wszechobecne w języku polskim zwroty angielskie i zachęcał do używania pięknych polskich słów w miejsce obcych zapożyczeń lub wymyślania nowych wyrazów. Pomysłowość Organizatorek Festiwalu była imponująca.

Podziękowaliśmy również tym, którzy szczególnie włączyli się w przygotowywanie Festiwalu. Słodkie upominki otrzymali: Natalia Nieróbca, Gabriela Wasilewska, Karina Krupa, Wiktoria Adamiec, Jan Wiśniewski. Jan Wasilewski oraz Dominika Zając zostali wyróżnieni za rzetelne dokumentowanie przebiegu Festiwalu.

Za nami wspaniały wiosenny tydzień! Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!

Wiktoria Adamiec, Karina Krupa
fot. Jan Wasilewski