slider
slider
slider
slider

Droga do wolności - losy Rzeczypospolitej w latach 1772 - 1921.

Dziś, 4 października 2018 r., w naszym liceum odbyło się bardzo atrakcyjne w formie i treści przedsięwzięcie edukacyjne nawiązujące do 100 - lecia odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Spotkanie zostało zaprezentowane przez Grupę Artystyczną Explanation. Zgromadzona na sali młodzież wzięła udział w wykładzie historycznym opartym na prezentacji multimedialnej, wysłuchała pieśni patriotycznych towarzyszących przez dziesięciolecia walkom o odzyskanie wolności.
Szczególnie interesującym dla uczestników był pokaz kolekcji mundurów. Ekspozycję otwierał mundur żołnierza brygady kawalerii narodowej (utworzonej już po I rozbiorze) oraz strój kosyniera z czasów insurekcji kościuszkowskiej, zamykały ją zaś mundury zaborców z czasów Wielkiej Wojny 1914 - 1918 - kawalerzysty cesarskiej armii niemieckiej oraz piechura rosyjskiego. Niestety, w szeregach obu armii mundury takie nosiło wielu Polaków wcielanych do wojska przez zaborców. Atrakcją spotkania stała się także kolekcja broni białej - od powstańczych kos, przez wojskowe tasaki, rapiery, pałasze, szable różnych wzorów, oraz elementy żołnierskiego wyposażenia - saperkę, ładownicę, hełmy, kaski, aż do broni strzeleckiej - zaprezentowano pistolet skałkowy, mauser, karabiny mosin. Każdy eksponat można było obejrzeć z bliska, wziąć do ręki, poczuć chłód stali szabli czy wagę karabinu. Wśród młodzieży odezwały się nagle historyczne pasje i zainteresowania, gdyż słowo, obraz, muzyka, realny bliski eksponat, stworzyły mieszankę iście porywającą.
Taką właśnie drogą kształtując i ucząc młodzież można być pewnym o los Ojczyzny -  zgodnie z myślą Jana Zamoyskiego: takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie.
                                                                                                                                                                     
Tomasz Piotr Panek
Marek Rzeszutko