slider
slider
slider
slider

Forum Szkół Polskich. Poznań - Europa

W dniach 20-27 października 2019 r. sześcioro uczniów naszego liceum (Weronika Kudan kl.1d, Anita Skarulis kl.1d, Barbara Wojnicka kl.1d, Julia Niedziółka kl.1e, Michał Koniarz kl.1d, Adam Juszczuk kl.1d) wyjechało do Poznania, aby wziąć udział w forum realizowanym przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk pt. ”Forum Szkół Polskich. Poznań - Europa”. Opiekunem grupy była Pani Marzena Grabczak. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczyły:

Polska Średnia Szkoła Ogólnokształcąca im. Ity Kozakiewicz w Rydze
Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie
Szkoła Średnia nr. 36 w Grodnie
Szkoła Średnia III stopnia w Gródku Podolskim
LO im. St. Staszica w Pleszewie

W ramach forum codziennie od godziny 9:00 do godziny 18:00 odbywały się wykłady i warsztaty, które dotyczyły zagadnień związanych z dobrem wspólnym, odpowiedzialnością społeczną, fejkniusami, narodowością i tożsamością europejską. Ponadto każda ze szkół prezentowała swoje miasto i szkołę oraz ich historie. W czasie warsztatów pracowaliśmy nad własnymi projektami dla naszych szkół i miast. W trakcie tego wyjazdu mięliśmy okazję poznać wielu ludzi, którzy pracują na rzecz naszego kraju i Europy np. Pani prof. Hanna Suchocka, Pan prof. Filip Kaczmarek. Podczas pobytu w Poznaniu nie zabrakło również czasu na zwiedzanie. Zwiedziliśmy Stare Miasto i jego zabytki oraz Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. Mięliśmy też okazję wysłuchać koncertu pt. „Poznańskie brzmienia w Europie” w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Udział w tym forum to niezapomniana przygoda, wiedza i doświadczenie którego nie zdobywamy na co dzień, możliwość nawiązania nowych znajomości i poznania życia rówieśników w innym kraju.

Wróciliśmy z głowami pełnymi miłych wspomnień i nową wiedzą, którą będziemy mogli wykorzystać w naszej szkole czerpiąc z doświadczeń innych.

M. Grabczak