slider
slider
slider
slider

Jubileuszowe spotkanie z nauczycielami i uczniami Szkół Partnerskich UMCS z województwa lubelskiego

"Literaturze nie są potrzebni wielcy pisarze, tylko wiekopomne dzieła" - A. Kumor

To już dziesiąty raz Instytut Filologii Polskiej UMCS zaprosił swoich gości na interesujące wykłady i warsztaty, poświęcone pisarstwu XIX i XX wieku. W tym roku nosiły się one tytuł – „Lekcja literatury. Gombrowicz czyta Słowackiego”, to intrygujące hasło nawiązywało oczywiście do słynnej sceny z „Ferdydurke”.

Pracownicy i studenci IFP w oryginalny sposób zachęcili wszystkich przybyłych gości do dłuższej refleksji nad wartościami ponadczasowymi, prezentowanymi przez klasyków literatury polskiej. Ponieważ komu z nas współczesnych nieobce są długie, „spiżowe” i często niezrozumiałe ustępy poematów Juliusza Słowackiego? Kogo zachwycają? Kto zaś od razu pojął i pokochał prowokatorskie sceny i krytyczne osądy oraz intencje zawarte w powieści absurdalnej Witolda Gombrowicza? Prawdopodobnie nieliczni... „Czy zachwyca? Dwugłos w sprawie twórczości J. Słowackiego i W. Gombrowicza” okazał się cennym wykładem i głębszym zastanowieniem się nad zagadnieniami skomplikowanymi w poemacie, dramacie, jak i powieści wymienionych pisarzy. Profesor A. Bagłajewski oraz doktor A. Wójtowicz przybliżyli biogramy twórców jak i zinterpretowali najciekawsze fragmenty dzieł.

W ramach jubileuszowego spotkania nasi uczniowie wysłuchali frapującego wykładu o fenomenie twórczości tegorocznej noblistki – Olgi Tokarczuk. Wydarzenie uświetnił występ Natalii Wilk oraz montaż „Ferdydurke” przygotowany przez Teatr Provisorium. Zwieńczeniem spotkania był konkurs – „Wielki test o Juliuszu Słowackim”, ułożony i przeprowadzony przez studentów koła naukowego IFP, w którym brała udział młodzież z naszego Liceum. Dla maturzystów z klasy IIIg wyjazd do Lublina był bardzo ciekawie spędzonym czasem, obfitującym w naukowe doświadczenia, pogłębiającym wiedzę z okresu romantyzmu jak i epoki międzywojennej.

Edyta Dutkiewicz