slider
slider
slider
slider

"Krwią pisze się historię..." audycja upamiętniająca obchody Dnia Sybiraka

  "Podróż w wagonach ciemnych i cuchnących, jak bydlęta ... Kraty okien. Jeszcze raz ostatni przed nami polska ziemia jedyna, najdroższa, święta, ta męczennica co nas pożegnała łzami..."(,,Sybiracy, historie zapomniane."). 
  17 września w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r. obchodzimy Dzień Sybiraka, kiedy to wspominamy polskich zesłańców nie tylko z okresu II wojny światowej, ale i czasów wcześniejszych - rządów caratu i powstań narodowych. Memoriał zawdzięczamy Związkowi Sybiraków, który już od 1991 r. zajmuje się upamiętnianiem ofiar wygnania. Od 2004 r. dzień ten oficjalnie wpisany w poczet dni pamięci narodowej, obchodzony jest także przez szkoły, instytucje publiczne oraz media. 
  Podczas dzisiejszej audycji, poświęconej wygnańcom ojczyzny mogliśmy usłyszec fragmenty "Dziadów cz. III" A. Mickiewicza ("Widzenie ks. Piotra" deklamowane przez uczennice kl. 3e - Julię Goluch i Aleksandrę Kuś), fragm. " Żywych opowieści Sybiraków" oraz nastrojowe pieśni korespondujące z tamtymi burzliwymi i tragicznymi wydarzeniami. Narrację do słuchowiska czytała Paulina Czerwińska, zaś oprawą techniczną zajął się Jakub Piłat z kl. 1c. 
  Dopełnieniem obchodów Dnia Sybiraka w szkole jest gazetka przygotowana przez młodzież klasy humanistycznej pod opieką p. Marka Rzeszutko.
  Zachęcamy wszystkich do zgłębiania historii naszego narodu oraz pamięci o bohaterach dawnych lat...
 
 
                                                                                                                                 Edyta Dzwonnik