slider
slider
slider
slider

Maturzyści z 3e na Festiwalu Conrada w Krakowie i nie tylko…

Trzy jesienne dni, od środy 25 października do piątku 27, klasa 3e (humanistyczna) spędziła w mieście literatury – Krakowie.

Centralnym punktem naszej wycieczki był udział w święcie literatury czyli Festiwalu Conrada. Hasło tegorocznego festiwalu, zaczerpnięte z prozy J. Conrada, brzmiało – NIEPOKÓJ. Pałac Czeczotka, w którym odbywały się najważniejsze festiwalowe wydarzenia, okazał się wspaniałym miejscem dla wszystkich, którzy chcą myśleć, czytać i rozmawiać o współczesnym, pełnym niepokojów, świecie.

Przez trzy festiwalowe dni  mieliśmy okazje przekonać się, że literatura jest najlepszym narzędziem do rozmowy o współczesnym świecie, którego częścią stał się niepokój.

Francuski filozof, Marc Cre’pon, z którym spotkaliśmy się w środę wieczorem, przekonywał, że nienawiść nie jest racjonalna i nie ma uzasadnienia. Mówił, że błędne koło nienawiści należy zatrzymać, że możliwa jest nadzieja w świecie przemocy.

Bardzo inspirujące i ciekawe okazało się spotkanie z Nilüfer Göle, pochodzącą z Turcji francuską socjolożką, która prowadziła badania na temat sporów związanych z obecnością muzułmanów w Europie. Czy  europejskie meczety staną się kiedykolwiek neutralnym elementem europejskiego krajobrazu? Czy możliwy jest dialog między muzułmanami a pozostałymi grupami społecznymi?  Co zrobić, by temat przemocy nie dominował w przestrzeni społecznej? Dyskusja z festiwalowym gościem mocno poruszyła zebranych, niektórzy po spotkaniu kupili książkę Nilüfer Göle pt. Muzułmanie w Europie, dzisiejsze kontrowersje wokół islamu i w długiej kolejce stali po autograf.  Do hotelu wracaliśmy już po 22.

Z w piątkowe popołudnie uczestniczyliśmy w dyskusji  z udziałem współczesnych pisarzy  (S. Chutnik, M. Grynberg) i wychowawców więziennych (W. Brzoska, M. Dąbrowska), która była poświęcona obecności literatury w więzieniach. Okazało się, że lektura za kratami jest bardzo potrzeba, bo więźniowie resocjalizują się za pomocą literatury i dyskusji o niej. Uświadomiliśmy sobie, że społeczeństwo powinno zaangażować się w ten proces, choćby dostarczając książki do więzień.

Ostatnie festiwalowe spotkanie, w którym uczestniczyliśmy, poprowadził Dariusz Rosiak. Adam Hochschild, wybitny amerykański pisarz, dziennikarz, historyk i wykładowca, mówił między innymi o tym, że Europa i Ameryka zmagają się dziś olbrzymią liczba migrantów, co rodzi niepewność i sprzyja demagogom, a ci z łatwością wskazują winnego, tak jak robił to kiedyś Hitler. Spotkanie z A. Hochschildem miało znaczący tytuł – Osądzeni za  bierność. Festiwalowy gość mówił, że jeden człowiek lub niewielka grupa ludzi może mieć znaczący wpływ na losy świata, co widać nie tylko na przykładzie krwawych szaleńców (Stalin, Hitler), ale także odważnych bohaterów  (np. przywołany podczas spotkania N. Mandela czy M. Luter King). Pamiętajmy więc, pomnażamy zło, gdy jesteśmy bierni…

W przerwach między wydarzeniami festiwalowymi nie rezygnowaliśmy ze spotkań z kulturą. W Teatrze Bagatela obejrzeliśmy lekką komedyjkę pt. „Najdroższy”.  Podziwialiśmy też niezmiennie piękne krakowskie zabytki, o których opowiadali przygotowani uczniowie.

W  piątek rano wyruszyliśmy na Międzynarodowe Targi Książki. Tłumy gości odwiedzały stoiska polskich i zagranicznych wydawnictw. Hasło tegorocznych targów warto zapamiętać: Czytam i staję się wolny. Chłonęliśmy wspaniałą atmosferę, rozmawialiśmy o literaturze, a przede wszystkim kupiliśmy ciekawe książki.

Pobyt w Krakowie dał nam też  okazję do zapoznania się z najważniejszymi dziełami z Kolekcji Książąt Czartoryskich. W czasie lekcji muzealnej oglądaliśmy dzieła sztuki i pamiątki historyczne, między innymi  związane z Janem III Sobieskim, Tadeuszem Kościuszką, Napoleonem, J. J. Rousseau. W Sukiennicach obejrzeliśmy wystawę malarstwa XIX wieku.

To nie koniec spotkań z kulturą W Muzeum Narodowym zobaczyliśmy również wystawę # dziedzictwo. Zgromadzone na niej obiekty – 607  eksponatów  – definiują polską tożsamośći skłaniają  do dyskusji o niej.

 Wróciliśmy pełni wrażeń, ale wciąż głodni kultury.

Zachęcamy… w październiku odwiedzajcie literacki Kraków. Następny  Conrad Festiwal już za rok.

 

                                                                                                                                                  Beata Smolarek, Marzena Grabczak