slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

Pan Bohdan Zadura gościem IV Festiwalu Literackiego

W ostatnim dniu Festiwalu Literackiego, czyli w piątek 5.04, mieliśmy zaszczyt gościć w I LO Pana Bohdana Zadurę – poetę, prozaika, tłumacza, redaktora naczelnego „Twórczości”.

 

Spotkanie miało wyjątkowy charakter nie tylko dlatego, że rozmowy o poezji nie należą do codziennych, ale dlatego też, że Pan Bohdan Zadura jest absolwentem LO w Puławach. Uczniowie obecni w sali gimnastycznej mogli posłuchać wspomnień z czasów szkolnych. Dowiedzieli się też, jakie zdarzenia wpłynęły na zaintersesowanie sztuką tłumaczenia tekstów literackich, a dorobek translatorski Pana Bohdana Zadury jest bardzo bogaty.  Na zakończenie spotkania Pan Zadura przeczytał kilka swoich utworów, m.in. fragment poematu „Cisza”.

 

Piątkowa lekcja literatury odsłoniła przed młodzieżą zaledwie niewielką część twórczości Poety, ale pokazała jej cechy charakterystyczne jak łączenie powagi z refleksją, a także z poczuciem humoru. Jest to też twórczość, która stanowi ważny punkt odniesienia dla młodych poetów, a jej główne cechy ujął Andrzej Sosnowski   w słowach -  „niemal bezprzykładny realizm, niemal hermetyczna prywatność i niemal ostentacyjna światowość”.

 

Bardzo dziękujęmy Panu Bohdanowi Zadurze, że wśród rozlicznych obowiązków znalazł czas, by spotkać się z uczniami I LO w Puławach.

 

Za nami IV Festiwal Literacki, który zakończył się w piątek 5.04, ale wierzymy, że zainteresowanie literaturą potrwa  dłużej niż cztery dni Festiwalu. Wszystkim życzymy wielu literackich inspiracji, ciekawych książek i umiejętności odkrywania dzięki literaturze zdarzeń granicznych (jak napisała Olga Tokarczuk) „między tym, co jest, a tym, co być może”.

 

Organizatorki IV Festiwalu Literackiego

Marzenna Grabczak, Halina Kuflewska, Monika Poświatowska, Beata Smolarek