slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

SPOTKANIE Z PROFESOREM WALDEMAREM BEDNARUKIEM

Profesor w Katedrze Historii Ustroju i Prawa KUL, autor licznych publikacji naukowych i  książek z gatunku beletrystyka historyczna, a prywatnie kolega Pana Dyrektora Marka Chrzanowskiego z okresu studiów - WALDEMAR BEDNARUK – był gościem I LO.

Autor książek: Kurier ze Stambułu, Dom gejsz, Agnieszka przed trybunałem czy Zniewalające śmiałe złe odpowiadał na pytania przygotowane przez młodzież i nauczycieli. Profesor uważa historię za nauczycielkę życia. Historia - nauczycielka ma jednak problem - brakuje jej pilnych uczniów, którzy potrafiliby uczyć się na błędach przodków.

Nasz gość wyznał, że chętnie czytał wszystkie lektury szkolne, ale najbardziej podobała mu się Trylogia Henryka Sienkiewicza. Zdradził nam też tajniki swojego warsztatu. Zebrany podczas pracy naukowej materiał Pan Profesor segreguje na dwie grupy- materiały do dalszej pracy naukowej i materiały do książek upowszechniających historię. Ponieważ książek naukowych nikt nie czyta, Profesor postanowił zająć się beletrystyką historyczną, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Głównie kobiet- bo one, wg badań, czytają i kupują książki. Właśnie kobiety są bohaterkami książek naszego gościa, który świadomie wypełnia białe plamy i opisuje historię nie z perspektywy mężczyzn  lecz perspektywy kobiet (herstoria).

Nie zabrakło pytań o wojnę Rosji z Ukrainą. Pan profesor prognozował, że gdyby Zachód  wsparł Ukrainę na miarę jej potrzeb, wojna mogłaby się zakończyć w ciągu miesiąca.

W spotkaniu wzięły udział klasy humanistyczne- 1d, 2e, 2f.  Prowadzili je uczniowie: Natalia Figura, Nikola Niedziela, Zuzanna Chlebicka i Adam Mroczek.

Monika Kołaczek
Beata Smolarek