slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

Światowy Dzień Rzucenia Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Warto, w tym dniu zastanowić się nad problemem palenia papierosów oraz jego konsekwencjami.

Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 31%, a wśród kobiet 18%.Z tego też powodu, co roku umiera przedwcześnie ponad 24 tysiące mężczyzn i ponad 7,5 tysiąca kobiet. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o około 10 lat niż u osób, które nigdy nie paliły.

Każdy kto pali wraz z dymem tytoniowym wprowadza do organizmu mieszankę 4 tysięcy substancji oraz związków chemicznych. Konsekwencją jest wzrost ryzyka zachorowania na poważne choroby układu krążenia i oddechowego oraz liczne nowotwory. Osoby palące tytoń najczęściej chorują na raka płuca, ale także dość często na nowotwory złośliwe: przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, trzustki, wątroby czy żołądka.

Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na powyższe schorzenia trzeba wyeliminować ze swojego otoczenia dym tytoniowy! Najlepiej jest nie zaczynać palić lub jak najszybciej zerwać z tym szkodliwym nałogiem.

Rzucenie palenia jest źródłem ogromnej satysfakcji, a dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Lepsze samopoczucie psychiczne po zerwaniu z nałogiem wynika również z przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu. Osoby palące często uzasadniają swoje palenie nerwowością i stresem. Tymczasem, to właśnie nikotyna powoduje zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Zapalenie papierosa powoduje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia. Odczuwane jest to, jako krótkotrwałe uczucie przyjemności i poprawy nastroju, które ustępuje wraz z działaniem nikotyny. W efekcie, każda osoba uzależniona mniej więcej co dwie godziny (tyle czasu przeciętnie utrzymuje się działanie nikotyny) doświadcza uczucia napięcia, rozdrażnienia i mniejszej tolerancji na stres. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój oraz lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Analiza badań wpływu rzucenia palenia na częstość występowania objawów depresji wykazała pozytywne efekty abstynencji tytoniowej. W licznych badaniach oceniano stan psychiczny palących osób przed i po zaprzestaniu palenia. W badaniach analizowano m.in.: zaburzenia lękowe, depresję, psychologiczną jakość życia i stres. Wyniki wykazują jednoznacznie, że zaprzestanie palenia wiąże się ze zmniejszeniem częstości depresji, zaburzeń lękowych, stresu oraz wpływa pozytywnie na nastrój i jakość życia. Dlatego też warto przestać palić!

Ewa Sołtys
Małgorzata Bisek
Marzanna Piekoś