slider
slider
slider
slider

Zapraszamy do I LO i do internatu!

Światowy Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę sowieckiej  agresji na Polskę w 1939 roku, która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR – na mocy uchwały Sejmu z września 2013 roku, obchodzimy  Dzień Sybiraka. Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego  oddaje  hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię.

Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedlili się w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: profesorowie, lekarze, prawnicy, żołnierze, urzędnicy,  padli ofiarą  zaplanowanej  serii  zbrodni, której  symbolem  stał  się  Katyń.

Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z Sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Rzesze pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach.

Z tej okazji w gmachu naszej szkoły można zapoznać się z gazetką, którą przygotowali uczniowie klasy I d.

 

Monika Kołaczek
Tomasz Piotr Panek
Marek Rzeszutko