slider
slider
slider
slider

Wystawa Poczet Władców Polski

Wystawa Poczet Władców Polski to unikalny zbiór portretów królów i książąt polski autorstwa współczesnego malarza Waldemara Świerzego zestawionych z pierwowzorem mistrza Jana Matejki.
Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski. Dostępna w wielu miejscach w kraju ekspozycja inspiruje i uczy. 

Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt plus jedna plansza opisowa.

Ekspozycja pełna barwnych obrazów Waldemara Świerzego jest tu zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki.

Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców, poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Waldemara Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.

Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 roku, gościła już w wielu wyjątkowych galeriach i muzeach – ostatnio można ją było zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją powstała także jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” był prezentowany w wielu miejscowościach regionu białostockiego, poznańskiego czy krakowskiego m.in. w szkołach czy domach kultury, ale także m.in. w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie czy w Ostrowskiej Synagodze Ostrowa Wielkopolskiego.

Od początku ubiegłego roku wystawa jest w regionie lubelskim i od tamtej pory była prezentowana w ponad 26 ośrodkach kultury, szkołach oraz w Filharmoniach i Muzeach – woj. podkarpackiego i woj. lubelskiego. W dniach 06 IX - 07 X 2019 wystawa gości w murach naszej szkoły, jej mniejszy format od 2015 jest prezentowany przez Tomasza Piotra Panka  w  jego pracowni historia III na drugim piętrze.

T.P.Panek.