slider
slider
slider
slider

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na dzień przed 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau uczniowie naszego liceumwysłuchali audycji i mieli możliwość zapoznać się z gazetką na temat Holokaustu.

Holokaust to jedna z najczarniejszych kart w historii ludzkości. To zagłada, ludobójstwo, eksterminacja, zespół działań stworzonych przez Niemców aby całkowicie zgładzić naród żydowski. Narzędziem do osiągnięcia tego celu stały się obozy zagłady (obozy śmierci), zakładane przez Niemców na ziemiach polskich, m. in. Auschwitz- Birkenau, Treblinka, Sobibór, Majdanek, Bełżec, Chełmno nad Nerem.

Obóz Auschwitz został założony w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II–Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.Dzień jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.