slider
slider
slider
slider

Ostatnie pożegnanie

                                                         „Śpij Kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”

                We wtorek 24.03.2020 r. w kościele  pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach pożegnano kpt. Waldemara Żerka, Honorowego Obywatela Puław, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK – WiN Koło Puławy.

Obecni byli przedstawiciele Ziemi Puławskiej, w tym środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK – WiN Koło Puławy, Rady Miasta Puławy, Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość. W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor I LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego p. Marek Chrzanowski oraz Poseł na Sejm RP, prof. Krzysztof Szulowski.

Główną część uroczystości stanowiła Msza Św. w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej, celebrowana przez Dziekana Dekanatu Puławskiego, ks. Piotra Trelę.                 

Słowa pożegnania wygłosiły – przedstawicielka środowiska AK – WiN, Małgorzata Lenartowicz, natomiast w imieniu Rady Miasta jej Przewodnicząca, Bożena Krygier.

 Kpt Waldemar Żerek urodził się dn. 06.11.1927 r. w Puławach. W okresie okupacji niemieckiej od stycznia 1945 r. był zaprzysiężonym żołnierzem AK, przyjmując ps. „Walet”. Został dowódcą sekcji w Obwodzie Puławy podporządkowanej oddziałom mjr Mariana Bernaciaka  „Orlika”, od stycznia 1945 r. do marca 1947 r. walczył w Ruchu Oporu Armii Krajowej i WiN. W okresie „Burzy” kpt Waldemar Żerek brał udział w walkach o wyzwolenie Końskowoli i Puław w oddziale por. Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka”. W dn. 06.03.1947 r. ujawnił się w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa we Wrocławiu, natomiast po powrocie do Puław zdał w PUBP posiadaną broń.

W październiku 1951 r. UB aresztowało jego matkę i siostrę. Kpt Waldemar Żerek znów zaczął się ukrywać przenosząc się do Świdnicy. W 1952 r. został studentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, ale po aresztowaniu rodziny przez UB został relegowany z uczelni. W 1970 r. po wielu staraniach władze komunistyczne oddały jego rodzinie bezprawnie zajęte mieszkanie, co umożliwiło mu powrót do Puław. Dzięki zabiegom byłego Komendanta Obwodu AK Puławy, płk Zygmunta Żyłki – Żebrackiego „Żeliwy” powstało środowisko Żołnierzy 15 p.p. AK „Wilków’, w którego działania również włączył się p. Waldemar.

Kpt  Waldemar Żerek działał w szeregach kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK – WiN Koło Puławy i przez ponad dwie dekady pełnił funkcję Członka Zarządu, Wiceprezesa oraz Prezesa Koła.

Kpt Waldemar Żerek spoczął na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Piaskowej, w niedalekim sąsiedztwie zbiorowej mogiły Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, spoczywających obok swojego kapelana ks. Zygmunta Adamczewskiego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Cześć i chwała Bohaterom

Tomasz Kraszewski