slider
slider
slider
slider

Zaproszenie na wyjątkową wystawę

85. rocznica przybycia do Puław i zarazem naszej szkoły pedagoga Włodzimierza Zinkiewicza oraz 80 rocznica wydania jego przewodnika i wybuchu II wojny światowej dały okazję do powstania nowej wystawy pt. „Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”.
 
To kolejne znakomite autorskie przedsięwzięcie pana Zbigniewa Kiełba z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Muzeum Czartoryskich w Puławach. Wystawa o tyle niezwykła, że przygotowana m.in. w oparciu o wspomniany przewodnik pt. „Puławy i okolice” autorstwa Włodzimierza Zinkiewicza, wydanego, tuż przed wybuchem II wojny światowej i tuż przed tym, jak Puławy na zawsze zmieniły swoje oblicze. To właśnie w nim autor zachował dla nas potomnych Puławy jakich już nie ma.  Twórca Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na ziemi puławskiej jako dyrektor tajnego gimnazjum i liceum sprawił, że nasza szkoła nie przerwała swojej działalności w czasie niemieckiej okupacji.
 
Z kolei II cześć wystawy pozwoli nam zobaczyć za pośrednictwem blisko 70. fotografii z lat 1939-1940 zniszczenia Puław we wrześniu 1939 r. Około połowa z nich będzie po raz pierwszy opublikowana. Będzie można również zapoznać się z kalendarium puławskiego września 1939 r., w którym zebrano najważniejsze informacje, dzień po dniu od 1 do 15 września 1939 r.
Otwarcie wystawy nastąpi w 80. rocznicę zajęcia przez okupanta niemieckiego naszych Puław oraz w przededniu 115. rocznicy urodzin prof. Włodzimierza Zinkiewicza, patrona jednej z puławskich ulic.
 
Autor wystawy pan Zbigniew Kiełb zaprasza na jej otwarcie w najbliższą niedzielę, tj. 15 września 2019 r. do Domu Aleksandryjskiego w puławskim parku Czartoryskich na godzinę 16.00. Wystawa będzie czynna do kwietnia 2020 roku, ale tylko do końca września można będzie oglądać oryginalne prywatne pamiątki po prof. Włodzimierzu Zinkiewiczu no i oczywiście jego przewodnik.
 
We wrześniu wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, a od października do marca od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.
W poniedziałki wstęp do Muzeum Czartoryskich w Puławach jest bezpłatny. Przy grupach zorganizowanych warto zadzwonić do Pracowni i zarezerwować termin.
Wybierzmy się w tę niezwykłą podróż w przeszłość.
Zbigniew Kiełb
Katarzyna Dytkowska
 
Informacja o Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Muzeum Czartoryskich w Puławach: https://pl-pl.facebook.com/pracowniahistoryczna/
Wystawa ,,Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”